Fide

Fide ile ilgili şeyler

Tarlaya, seraya ve saksıya dikim yapmak üzere tohumdan ekim yapılıp ortalama 10-20 cm boyunda yetiştirilen bitkiye fide denir. Fide dünyada ve ülkemizde son yıllarda çiftçi ve sebze-meyve yetiştirmek isteyenlere büyük kolaylık sağlaması nedeniyle çok fazla tercih edilmektedir. En çok seralarda kullanım alanı bulan fide, artık açık alanlarda hatta balkonlarda bile kullanılmaktadır. Fideler özel seralarda yetiştirilir ve çiftçilere, üreticilere bazı kolaylıklar ve üretim bolluğu sunar. biobet web sitemizden fide satın al işlemi gerçekleştirerek siz de balkon ve bahçenizi şenlendirebilirsiniz.

Fide Çeşitleri Nelerdir?

Fide aşılı fideler ve düz fideler olarak 2 ye ayrılır. Aşılı fideler, olumsuz toprak ve hava koşullarından etkilenmemek ve fidelere hastalık bulaşmaması için tercih edilir. Aşısız fidelere göre daha iyi sonuçlar alınır, daha az gübre ve ilaç kullanım imkanı sunar. Ürünler daha kuvvetli ve iri yetişir.  Biobet sitemiz üzerinden aşılı ve aşısız düz fide satın al işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Fide İle Yapılan Tarımın Avantajları

Fide, 10- 20 cm civarında olup, üreticiye belli bir olgunluğa ulaşmış şekilde geldiği için tohum ekimlerine göre 30-40 gün öncesine kadar daha çabuk ürün almayı sağlar. Bu nedenle çiftçi daha hızlı ürün elde eder ve gelirini artırır. Tohum ile üretimde bitkiler araziye düzenli ve ölçülü şekilde dağıtılamayabilir. Çünkü geniş arazide tohum toprağa saçılarak ya da ekilerek üretim yapılır ve hangi tohumun nerede tutacağı belli olmadığı için düzensiz ekim sağlamak mümkün hale gelir. Oysa fide ile ekimde fideler büyük, uzun ve yetişmiş olduğu için tarla ya da bahçede düzenli dikim sağlanır. Sizlerde fidenin tohuma oranla sağladığı hasat avantajından faydalanmak istiyorsanız firmamız üzerinden sipariş verip fide satın al işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

% 100 Organİk

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır